Terveiset kesäpäiviltä ja vuosikokouksesta

Seuran kesäpäivät pidettiin rattoisissa tunnelmissa Lapinlahden Alapitkällä 21-22. heinäkuuta. Lauantai aloitettiin puolilta päivin Asutusmuseolta, jossa noin 30 henkiselle ryhmällemme erinomaisen asiantuntevasti Muren perheen tarinaa kertoi heistä myös kirjan kirjoittanut Hannu Heikkilä. (Evakosta pienviljelijäksi – Kirjeitä ja arkielämää Anni ja Yrjö Mureen asutustilalla Lapinlahden Alapitkällä vuosina 1944–1974).
Tämän jälkeen siirryttiin Alapitkän tsasounalle, jossa kuultiin tarinoita ikoneiden takaa sekä kuultiin myös kellojen soittoa!

Varsnaisella juhlapaikalla Alapitkän Jokiniemellä päästiin välittömästi pitopöydän ääreen. Hyvän ruuan saattelemana siirryttiin kokoustamaan liiterin puolelle

Kokouksessa seuran puheenjohtajaksi valittiin Kari Pössi ja hallitukseen (suluissa hallituksen järjestäytymisen mukainen vastuualue): Anne Harju (varapuheenjohtaja & kesäpäivät 2018), Jaakko Luhtasela (sihteeri), Paavo Kokotti (rahastonhoitaja), Kimmo Mösö (nettisivut), Lassi Itäsaari ja Raimo Majuri.

Mantsinsaari seuran hallitus