Mantsinsaari Seura vietti kesäpäivää Tervon Lohimaassa – osallistujia oli yli sata

Mantsinsaari Seura ry vietti kesäpäiväänsä Tervon Lohimaassa 23.7.2016. Tapahtuman yhteydessä pidettiin myös yhdistyksen vuosikokous. Osallistujia oli yli sata, joista 13 syntyjään Mantsinsaaresta.

Mantsinsaari Seuran kesäpäivä alkoi Tervon tsasounasta, jossa isä Johannes Rautalammin ortodoksisesta seurakunnasta esitteli pyhäkön ja toimitti litanian eli lyhyen vainajien muistopalveluksen. Tsasounasta siirryttiin Karjalaan jääneiden muistomerkille, jossa Salme Laaksonen (os. Suvinen) lausui muistomerkin paljastustilaisuudessa lausumansan runon. Matkamme jatkui hautausmaille, jossa käytiin Mantsinsaarella syntyneiden ja muiden mantsijuuristen haudoilla sekä ortodoksisella että luterilaisella hautausmaalla. Molemmilla hautausmailla lepää kymmenien Mantsinsaaresta sotien jälkeen evakkoon tulleiden perheiden omaisia.

Lohimaassa 90. juhlavuottaan viettävä Tervon kunta tarjosi kesäpäivän osallistujille kakkukahvit. Kunnanhallituksen puheenjohtaja Erkki Pääkkönen toi tilaisuuteen kunnan tervehdyksen. Juulia Pääkkönen (os. Vihko) muisteli livvin kielellä sitä, kuinka mantsinsaarelaiset aikoinaan asettuivat evakkoina Tervoon.

Vuosikokouksen puhetta johti Erkki Pääkkönen. Kokouksessa käsiteltiin sääntöjen mukaiset asiat. Niiden mukaan hallituksen jäsenet valitaan vuosittain eikä erovuoroisuutta ole käytössä. Seuran puheenjohtajaksi valittiin Tarja Vainio Iisalmesta ja hallituksen jäseniksi jatkamaan Tuula Ala-Lahti Tampereelta, Lasse Itäsaari Helsingistä, Auli Kiminki Kuopiosta, Kimmo Mösö Nurmijärveltä ja Kari Pössi Helsingistä. Uutena hallitukseen valittiin Anne Harju Inarista.

Tapahtumassa esiteltiin yhdistyksen tulevaisuuden suunnitelmia, pidettiin tietokilpailu sekä katseltiin Mantsinsaaren robinsoneja ja karttoja sekä sotia edeltävinä vuosina puolustusvoimien ottamia ilmavalokuvia. Välillä kajautettiin ilmoille ”Jo Karjalan kumbusil” – se sai monet meistä liikutuksen valtaan.

Kari Pössi, miten Seuran toiminta jatkuu tästä eteenpäin?

Meillä on alkuvuonna käynnistetty Saaren hautausmaiden kartoitushanke. Tulevaisuudessa tulen keskittymään seuran toiminnassa Mantsinsaarella olevien hautausmaiden ja kalmistojen kartoittamiseen. Peltoisissa olevan hautausmaan ja hautapaikkojen kartta on raakavedosvaiheessa. Lisäksi kalmistoja on ainakin Työmpäisen kylässä ja Saukkasen harjulla, toteaa Kari Pössi, joka omasta halustaan luopui Seuran puheenjohtajuudesta.
Miltä Seuran tulevaisuus näyttää, puheenjohtaja Tarja Vainio?

Koen, että Seura on tällä hetkellä elinvoimainen. Tervoon kokoontui ennätysmäärä meidän jäseniä ja ystäviä sekä Seurasta kiinnostuneita. Nettisivuillemme olemme koonneet aktiivisten jäsenten toimesta monipuolista tietopankkia Mantsinsaaresta – niin kulttuurihistoriasta kuin nykypäivän ajankohtaisista tapahtumista. Toivon aktiivisuuden jatkuvan, että sivumme voivat olla antoisa tietolähde Mantsinsaaresta kiinnostuneille ympäri maailmaa.
Seura sai käyttöönsä jo vuonna 2013 Valto A. Peiposen toimittaman Mantsi härkäuhrin saari- kirjan sähköisen aineiston. Viime talvena myös siihen liittyvät kuvat saatiin skannattua työkappaleeksi. Tulevaisuuden tavoitteena on, että saisimme julkaistua kirjasta digitaalisen version.
Toivoisin, että Seuran hallitukseen saisimme uusia henkilöitä. Olemme Karin kanssa vetäneet Seuraa vuorovetona ja olisi jo korkea aika saada johtoon uutta verta, että Seuran toiminta olisi tulevaisuudessakin vireää. Onneksi tänä vuonna Anne saatiin tuomaan uusia näkökulmia hallituksessa. Lisäksi tarvittaisiin myös matkanvetäjiä, että meiltä niin kovasti kysyttyjä vuotuisia matkoja voitaisiin edelleen järjestää.
Ensivuoden kesätapahtuman valmistelut aloitettiin jo Äyskosken partaalla Lohimaan illassa.